Logistikos įmonių grupė „cargoGO Group“ antri metai iš eilės augo po daugiau kaip 60%. Kaip tai pavyko ir kaip sekasi augti ir dirbti Vakarų Europoje, kai šiame regione vis dažniau išgirstame apie logistikos įmonių problemas ir net bankrotus? Kokie veiksniai užtikrina „cargoGO Group“ veiklos stabilumą ir augimą?
Osvaldas Švitra, „cargoGO Group“ generalinis direktorius ir grupei priklausančios UAB „cargoGO Logistics“ vykdomasis direktorius, pripažįsta, kad logistikos bendrovių situacija Europoje ir ypač jų pagrindinėse rinkose tapo sudėtinga ir toliau aštrėja.
Tiki šviesesnėmis prognozėmis
„Situacija įtempta. Visos bendrovės tą jaučia. Pirmą kartą nuo 2020 m. krito Europos krovininių automobilių keliais tarifų standartinis vertinimo indeksas. Visi veiklos kaštai yra aukščiausi dėl energetikos krizės, o pervežimo įkainiai nukritę į rekordiškas žemumas“, – situaciją atskleidžia O. Švitra.
Skaičiuojama, kad krovinių kiekiai Europoje š. m. vasarį sumažėjo net apie 70% palyginti su 2022 m. vasariu, todėl konkurencinė kova gerokai paaštrėjo. Anot „cargoGO Logistics“ vykdomojo direktoriaus, tai nėra netikėta, nes dar pernai jie numatė, kad š. m. pirmasis ketvirtis bus įtemptas. Deja, bet prognozės pasitvirtino: po šventinio logistikos bumo pasijuto nuosmukis, pasirodė pirmieji realūs ekonominės krizės ženklai, didėjo energetikos kaštai.
Praėjusių metų paskutinį ketvirtį Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, būtent transporto ir sandėliavimo paslaugų teikėjai deklaravo didžiausią bankrotų skaičių. Jis išaugo net 72,2%.
„Didžiausią įtampą jaučia tos įmonės, kurios dirba su smulkiais klientais, o taip pat, kurių transporto parkas lizinguojamas arba kurių rinkos nepakankamai diversifikuotos. Visgi tikimės, kad po įtempto pirmojo ketvirčio daugiau stabilumo įneš antrasis“, – įžvalgomis dalinasi O. Švitra.
Prastėjant logistikos klimatui, pasak pašnekovo, svarbu greitai prisitaikyti prie pasikeitusios aplinkos ir veikti maksimaliai efektyviai.
„Mes tai vertiname kaip į ekonominį ciklą, kuris neišvengiamai turėjo ateiti ir pagaliau atėjo. Tačiau esame įsitikinę, kad jis praeis ir viskas vėl grįš į savo vietas. Todėl tęsiame investicijas į darbuotojus ir naujausias technologijas, kad situacijai rinkoje pagerėjus būtume pasiruošę dar sparčiau augti“, – sako O. Švitra.
Sprendimai veda į sėkmę
Kiekvieną ekonominį nuosmukį „cargoGO Group“ įmonės priima kaip galimybę pasidaryti namų darbus, o rinkos situacijai pagerėjus – šoktelti aukštyn. Nuoseklus įmonių augimas rodo, kad priimti sprendimai pasiteisino.
„Svyravimai logistikos sektoriuje įprastas dalykas, todėl net ekonominio nuosmukio sąlygomis stengiamės nestabdyti investicijų, daug dėmesio skiriame personalui, – pasakoja O. Švitra. – Panašu, – tai pasiteisina. Neseniai atliktas mikroklimato tyrimas parodė, kad mūsų darbuotojų lojalumo rodiklis (eNPS) siekia 54 balai iš 100, kai bendras Lietuvos vidurkis yra -2 balai, o logistikos sektoriaus darbuotojų – vos 9 balai.“
Jis akcentuoja, kad prie stabilaus augimo labiausiai prisideda suvaldytas vairuotojų srautas ir pritraukti savo srities profesionalai. Naujų rinkų, pvz., Uzbekistano, atidarymas užtvirtino stabilų vairuotojų srautą, kas šiuo metu yra nepaprastai svarbu Europos logistikos kompanijoms. „cargoGO Group“ nuolat ieško galimybių, vertina jas net Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Indijoje ir kitose rinkose.
„Kad toks iššūkis transporto kompanijoms – ir specialistų, ir vairuotojų trūkumas – bus, numatėme jau seniai, todėl gerokai iš anksto pradėjome ieškoti naujų vairuotojų įdarbinimo krypčių. Tiesa, netikėtą darbuotojų kaitą patyrėme karo prieš Ukrainą pradžioje, kai staiga turėjome išleisti dalį savo ukrainiečių vairuotojų. Juos pakeitėme darbuotojais iš Uzbekistano, todėl iššūkis, galiu konstatuoti, irgi buvo įveiktas“, – sėkmės receptu dalinasi „cargoGO Group“ generalinis direktorius.
„cargoGO Group“ užsitikrino, kad vairuotojų trūkumą galės amortizuoti, o tai leidžia ambicingai vykdyti plėtrą: pakankamas vairuotojų kiekis reiškia galimybes vežti didesnius ir svarbesnius krovinius, optimizuoti pervežimų procesą.
„Žinoma, nuolatos buvo ir yra diegiami inovatyvūs procesus gerinantys sprendimai, investuojame į naujausią techniką ir įrangą, diegiame skaitmenines inovacijas, kurios ne tik taupo darbuotojų laiką, bet ir įmonės kaštus. Visos dedamosios kuria aukštą darbuotojų pasitenkinimą darbu, pozityvią vidinę įmonės kultūrą, – pasakoja O. Švitra. – Be to, mes dirbame su TOP 20 Europos kompanijų. Tai patikimi ir stiprūs klientai. Visuma veiksmų lemia, jog esame konkurencingi logistikos rinkoj, o tai veda į sėkmę.“
Transformacijos, davusios efektą
Per pastaruosius keletą metų ir pačioje bendrovėje vykdyta transformacija. Turbūt vienas didžiausių pokyčių – šiemet suformuota kontroliuojančioji bendrovė „cargoGO Group“, kuri valdys penkias transporto įmones, vykdančias pervežimą keliais. Aiškiai apibrėžus įmonių pavaldumą, nusimačius gaires ir veiklos kryptis siekiama dar tikslingiau išnaudoti turimus resursus. Grupė diegs bendrus IT, verslo administravimo, duomenų valdymo sprendimus, todėl galės dar aiškiau matyti bendrą situaciją, geriau įvertinti kontekstą bei potencialą ir dar efektyviau augti bei auginti ir atskiras įmones, ir visą grupę.
„Grupės veikloje „cargoGO Logistics“ yra didžiausia, todėl jaučiame įsipareigojimą būti pavyzdžiu ir vedliu kitoms grupės įmonėms. Tam priimame drąsius ir greitus sprendimus, gerinančius darbuotojų ir klientų patirtis“, – aiškina O. Švitra.
Pernai bendrovė persikraustė į naują, modernų biurą „Business Garden“ Vilniuje. Anot O. Švitros, tai buvo labai geras sprendimas darbuotojų pasitenkinimui. Be to, buvo daug investuota į vidinę kultūrą, darbuotojų motyvavimo sistemas. Nuolatinė įmonės plėtra suteikė darbuotojams karjeros galimybių, skatino norą tobulėti.
„Visad ieškome galimybių, kaip optimizuoti procesus, todėl pasikliaujame naujausiomis technologijomis. Esame skaitmenizavę praktiškai viską: nuo įdarbinimo dokumentų iki kelionės lapų ar atlyginimų bei priedų skaičiavimo. Pastebime, kad tai ne tik sutaupo kaštų – ir žmogiškųjų, ir finansinių, – bet ir suteikia tikslumo, paspartina procesus“, – patirtimi dalinasi O. Švitra.
Apie „cargoGO Group“
Daugiau kaip 20 m. patirtį sukaupusi „cargoGO Group“ valdo apie 1.000 nuosavo transporto priemonių parką, o vilkikų vidutinis amžius yra apie 1,5 m. Grupėje dirba 1.900 darbuotojų: 1.700 vairuotojų ir 200 specialistų administracijoje. Beveik 99% vietinių ir tarptautinių krovinių pervežimų vykdomi Vakarų Europoje. Preliminariais duomenimis, 2022 m. įmonių grupės apyvarta sudarė daugiau kaip 126 mln. Eur. Augimas buvo 61% palyginti su 2021 m., kai pasiekta 78 mln. Eur apyvarta. 2021 m., palyginti su 2020 m., augimas taip pat sudarė 61%.